Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt  |
Daewoo auta
- Kalos
- Korando
- Lanos
- Leganza
- Matiz
- Nexia
- Nubira
- Tico

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Daewoo Matiz opis samochodu używanego.

Opisy modelu Daewoo, jego użytkowanie i eksploatacja. Wady i zalety.

Dane techniczne

Schematy Elektryczne

20.03.2007 |     Daewoo Matiz - auto do miasta.
Daewoo Matiz Daewoo Matiz jest następcą sprawdzonego i cieszącego się powodzeniem Tico. Nadwozie Matiza zostało zaprojektowane przez Ital Design jako następne wcielenie Fiata Cinquecento. Projekt nie przyjął się we Włoszech, za to spodobał się Koreańczykom postanowili go wykorzystać w koncernie Daewoo. Do nowej "skóry" postanowiono wstawić sprawdzoną konstrukcję z Tico po odpowiednich modernizacjach.

      Daewoo Matiz Największą wadą poprzednika było bezpieczeństwo, a raczej jej brak. Główną wadą była bardzo mała sztywność nadwozia. Matiz to już inny samochód, samochód testach zderzeniowych poradził sobie. Jednak wiele modeli są źle wyposażone pod względem bezpieczeństwa, często brakuje poduszki powietrznej, czy ABS-u. Bogatsze wersje spełniają podstawowe wymogi bezpieczeństwa.
     Nadwozie auta lubi się przechylać na zakrętach, ale w codziennej eksploatacji można się przyzwyczaić do zachowań samochodu. W jeździe po nierównościach można odczuć nieprzyjemne drgania, które nie są odpowiednio tłumione, przez co pojazd zmienia tor jazdy.

      Daewoo Matiz Wnętrze jest przestronne głownie z przodu. Pomimo że brakuje regulacji ustawienia kierownicy i wysokości siedziska, udaje się zająć wygodne miejsce dla kierowcy. Przednia szyba jest odsunięta ku przodowi, co sprawia wrażenie przestronności zwanej z vanów. Z tyłu jest trochę gorzej, w miarę wygodnie będzie tylko dwójce pasażerów na tylnej kanapie. Pomimo, że samochód jest pięcioosobowy ale to teoria. Bagażnik nie jest duży, zmieści co najwyżej komplet zakupów z hipermarketu. Jeśli chcemy coś poważnego przewieść, musimy złożyć tylną kanapę. Szkoda, że oparcie nie jest dzielone. Za to dostęp do ładunku będzie bardzo dobry, dzięki zastosowaniu piątych drzwi.
      Wystrój wnętrza jest przeciętny, nie można mieć zastrzeżeń do czytelności czy obsługi wszelkich przełączników. Wszystko jest w zasięgu ręki, wentylacja w końcu jest na pokrętła, bo w Tico była przesuwana. Plastiku użyte są jak w większości Daewoo twarde, za to spasowanie nie budzi zastrzeżeń. Tapicerka foteli i boczków drzwi jest zadowalająca, powinny znieść próbę czasu.

      Daewoo Leganza Matiz nie jest samochodem awaryjnym, mimo to zdarzają się usterki, które są kłopotliwe. W silniku i osprzęcie często dochodzi do problemów z pompą wodną, dlatego zaleca się jej wyminę wraz z paskiem rozrządu. Producent zaleca tą czynność co 90 tyś km. Jeśli pompa wysiądzie wcześniej, dobrym rozwiązaniem przy tej okazji jest wymiana rozrządu. Koszty części zamiennych nie są duże, więc nie warto oszczędzać. Następną niespodziankę może sprawić aparat zapłonowy i elektronika alternatora. Koszt naprawy tej pierwszej usterki to ok. 350 zł a drugiej ok. 300 zł. Poza tym silnik po Tico jest bardzo trwały. Ważną rzeczą jest przestrzeganie terminów przeglądu, zarazem wymiany oleju co 10 tyś km. Jest to częsta czynność z porównaniem z innymi samochodami i podnosi dodatkowe koszty utrzymania pojazdu.

      Daewoo Matiz Zawieszenie to kolejny trwały element Daewoo Matiza, nie jest skomplikowane więc nie ma się co psuć. Najczęściej uszkodzeniu ulegają sworznie wahacza będące ich integralną całością. Koszt części to ok. 100 zł, za to wymiana nie należy do najłatwiejszych czynności. Winę za to ponoszą korodujące śruby, które blokują się w metalowych tulejach. Tylne amortyzatory również trudno zdemontować jak już się zużyją.
      Największą wadą Matiza to podatność na korozje, nawet po kilku latach można zobaczyć pierwsze jej oznaki. Blachy po prostu nie zostały odpowiednio zabezpieczone na etapie produkcji. Rdza atakuje nie tylko nadwozie, zdarza się korozja linki sprzęgła. Jest ona umieszczona pod skrzynią biegów, więc bardzo narażona na złe warunki pogodowe. Niektóre elementy aluminiowe utleniają się, przy relingach dachowych odpada lakier. Wiele wad z Tico zostało wyeliminowane np. zmodernizowano tylny układ hamulcowy i łożyska.

      Daewoo Matiz Daewoo Matiz z porównaniem z poprzednikiem jest dużo nowocześniejszym samochodem, śmiało można go nazwać trwałym pojazdem. Należy przestrzegać terminów przeglądu, a na pewno odwdzięczy się nam to na drodze. Używane egzemplarze są na ogół w dobrej kondycji technicznej, chyba, że służyły jako pojazdy firmowe. Jednak parametry auta nie zaliczały go do pojazdów sportowych, więc nie służyły do ścigania się. Cena zakupu jest bardzo atrakcyjna, więc można za nie duże pieniądze nabyć w miarę nowoczesny nieduży i trwały pojazd rodzinny.

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Daewoo Matiz.

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.