Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt  |
Daewoo auta
- Kalos
- Korando
- Lanos
- Leganza
- Matiz
- Nexia
- Nubira
- Tico

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Daewoo Matiz opis samochodu używanego.

Opisy modelu Daewoo, jego użytkowanie i eksploatacja. Wady i zalety.

Dane techniczne

Schematy Elektryczne

04.08.2008 |     Daewoo Matiz Joy.
Daewoo Matiz Dawno już nie wchodził do sprzedaży samochód, który wzbudzałby tak ogromne zainteresowanie. Aż 25 tys. osób wpłaciło zaliczki i czeka już na odbiór nowego modelu Daewoo. Do końca roku koncern zamierza sprzedać 60 tys. Matizów. Jedno jest pewne. Jest to samochód, który zrobi zamieszanie na rynku. Konkurować będzie głównie z Fiatem Seicento.
       Matiz wyposażony jest w silnik o pojemności 796 ccm, który rozwija moc 51 KM. Jest to mocno zmodernizowana jednostka pochodząca z Tico, wyposażona m.in. wielopunktowy wtrysk paliwa. Wprawdzie ocena stylistyki zależna jest od gustu, jednak wygląd zewnętrzny Matiza na ogół zbiera pozytywne opinie. Jego linię zaprojektowało przecież słynne studio Giugiaro. Bryła nadwozia jest dość wysoka i długa, lecz wydaje się zbyt wąska. Kierowca siedzi znacznie wyżej niż w innych autach, ale z powodu obłych kształtów nadwozia ma utrudnioną widoczność obrysu auta.

      Daewoo Matiz Przestronność małego Daewoo nie jest imponująca, chociaż w tej kategorii aut wygląda to nieźle. Przydałoby się przynajmniej kilka centymetrów więcej szerokości. Dobrze zbudowane osoby siedząc obok siebie przeszkadzają sobie nawzajem. Odczuwa to głównie kierowca przy zmianie biegów. Za każdym razem trąca siedzącego obok pasażera. Z tyłu osoby wyższego wzrostu sięgają głowami dachu. Jest to często spotykana dolegliwość w tej klasie samochodów i Matiz nie wyróżnia się pod tym względem na tle konkurencji. Można jednak usprawiedliwić to faktem, że na tylnych fotelach młoda rodzina będzie przewozić swoje dzieci. Do takiego bowiem adresata kierowany jest głównie Matiz. Jego niewątpliwą zaletą jest para tylnych drzwi otwieranych na tyle szeroko, by można było bez trudu zająć miejsca z tyłu. To wyraźna przewaga nad konkurencją.

      Daewoo Matiz Pojemność bagażnika należy do jednej z lepszych w klasie. Matiz pomieści 155 l bagażu. Zauważalnie podniosła się jakość wykończenia wnętrza małego Daewoo. Nie odbiega teraz od średniej w klasie. Dobrej jakości plastiki i materiały obiciowe, gustowne wnęki i zaokrąglenia. Ogólnie nadwozie i wnętrze Matiza zasługuje na wysoką ocenę. Jednostka napędowa należy do najmniejszych z instalowanych w samochodach osobowych, chociaż pod względem mocy wyprzedza konkurentów w swojej klasie. Matiz sprawia wrażenie samochodu bardzo dynamicznego i elastycznego. Pomiary jego osiągów wykazały, że jest to silnik na miarę swoich możliwości. Osiągnięcie 100 km/godz. wymaga ponad 18 sekund. Łatwo wchodzi na coraz wyższe obroty. Niemniej samochód jest cichy, oszczędny i ma niezłą, bardzo precyzyjną skrzynkę biegów. Zużycie paliwa 6,7 I na 100 km to wynik, który osiąga również Fiat Seicento. Znaną słabością samochodów Daewoo do tej pory był układ kierowniczy. W Matizie daje się zauważyć pewną poprawę, ale w dalszym ciągu układ kierowniczy wymaga od prowadzącego auto sporego wyczucia.

      Daewoo Matiz Słowa uznania należą się natomiast Matizowi za układ hamulcowy. To bardzo miła niespodzianka. Dotychczas układy hamulcowe Daewoo nie należały do mistrzowskich. W Matizie jednak uzyskaliśmy drogę hamowania 43,6 m, co w tej klasie jest bardzo dobrym wynikiem. Tu należą się gratulacje.
       Zawieszenie nieźle sprawdza się na równej drodze, przy niższych prędkościach. Na nierównych nawierzchniach, przy szybszej jeździe traci swoje walory. Samochód zaczyna podskakiwać, a kierowca przestaje czuć się tak pewnie. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w podobny sposób zachowuje się na naszych pełnych dziur drogach większość małych samochodów. Plus za zwrotność (mała średnica zawracania). Matiza łatwe zaparkować w zatłoczonym mieście, a manewr zawracania nie sprawia większych kłopotów, zwłaszcza że wyposażony był we wspomaganie układu kierowniczego.

      Daewoo Matiz Przy okazji pomiaru poziomu hałasu zauważyliśmy, że Matiz jest samochodem bardzo cichym jak na tę klasę. Mimo wysokich obrotów, jakich wymaga jego silnik, dźwięk nie jest uciążliwy. Oznacza to, że naszych uszu nie zmęczy nawet dłuższa podróż.
       Po przeprowadzeniu testu nasuwa się kilka spostrzeżeń. Matiz nie zyskał tak dużego zainteresowania tylko dlatego, że jest samochodem przypominającym mikrovana. Jedynym wynikającym z tego zyskiem jest lepsza orientacja kierowcy z powodu wyżej umieszczonego siedziska. Natomiast największe uznanie nowemu Daewoo należy się za: atrakcyjną stylistykę, poprawę jakości wykończenia, zdecydowanie lepsze hamulce i znaczne obniżenie poziomu hałasu. Nie bez znaczenia jest oczywiście zachęcająca w sumie cena, możliwość wyboru kilku wersji wyposażenia, rozwinięta sieć serwisowa. W sumie sukces rynkowy prawie gwarantowany.

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Daewoo Matiz.

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.