Home  |   News  |   Testy - prezentacje   |   Dane techniczne  |   Porady  |   Galerie  |   Tuning  |   Download  |   Linki  |   Kontakt  |
Daewoo auta
- Kalos
- Korando
- Lanos
- Leganza
- Matiz
- Nexia
- Nubira
- Tico

Alfa Romeo
Aston Martin
Audi
Bentley
BMW
Bugatti
Cadillac
Chevrolet
Chrysler
Citroen
Daewoo
Dacia
Daihatsu
Dodge
Ferrari
Fiat
Ford
Honda
Hummer
Hyundai
Infiniti
Jaguar
Jeep
Kia
Lamborghini
Lancia
Land Rover
Lexus
Lincoln
Lotus
Łada
Maserati
Mazda
Mercedes
Mini
Mitsubishi
Nissan
Opel
Peugeot
Pontiac
Porsche
Renault
Rolls-Royce
Rover
Saab
Seat
Skoda
Smart
SsangYong
Subaru
Suzuki
Toyota
Volkswagen
Volvo

Daewoo Lanos opis samochodu używanego.

Opisy modelu Daewoo, jego użytkowanie i eksploatacja. Wady i zalety.

Dane techniczne

Schematy Elektryczne

04.08.2008 |    Daewoo Lanos 1.4 gaz.
Daewoo Lanos Cieszący się dużym zainteresowaniem, produkowany od 1997 roku przedstawiciel kompaktów w Daewoo zaczął notować spadek sprzedaży. Postanowiono więc wprowadzić na rynek tanią i oszczędną wersję 1.4 zaopatrzoną fabrycznie w instalację gazową. Niską cenę auta udało się uzyskać poprzez niemalże całkowite pozbycie się wyposażenia. Krok to bardzo ryzykowny, wszak auto wypuszczono na rynek w wersji standardowej, posiadającej w wyposażeniu jedynie immobiliser.
       Ta ubogość modelu widoczna jest również na zewnątrz. Osadzone na małych kołach (175/70 R 13} nadwozie szpecą czarne plastikowe zderzaki. We wnętrzu brakuje airbagów, na próżno szukać obrotomierza czy nawet regulacji położenia kierownicy. Wokół szare plastiki nie najlepszej jakości, a na fotelach przeciętny materiał. Jednym słowem: oszczędność do minimum. Można narzekać, ale jak chce się tani samochód, to nie ma co marudzić.

      Daewoo Lanos Rozmieszczenie przycisków, przełączników, a także wskaźników należy uznać za poprawne.
       Wnętrze oferuje przeciętną przestrzeń w klasie kompaktów, podobnie zresztą bagażnik o pojemności 250 I. Butla z gazem umiejscowiona jest we wnęce po kole zapasowym, dzięki czemu mamy do dyspozycji płaską podłogę bagażnika i bez żadnych problemów możemy skorzystać z równej przestrzeni po rozłożeniu tylnych siedzeń. Jest jednak pewien mankament - koło zapasowe. Fabryka zaopatruje je w pokrowiec, wrzuca do bagażnika i co dalej? Pozostają trzy wyjścia: jeździć z zapasem przemieszczającym się po bagażniku przy ostrym hamowaniu, pozostawić je w garażu i liczyć na łut szczęścia, że "kapeć" nigdy nas nie dopadnie, lub też zabezpieczyć się dobrym preparatem, który w razie drobnego uszkodzenia opony doraźnie ją uszczelni i pomoże dojechać do warsztatu. Poza tym jest jeszcze jeden problem. By skontrolować poziom gazu w butli, musimy każdorazowo wyjąć bagaże, łącznie z kołem zapasowym. Przy pakowaniu bagaży osoby o wzroście powyżej 175 cm muszą uważać, by nie nabić sobie guza o nisko unoszącą się pokrywę bagażnika.

      Daewoo Lanos W panelu centralnym deski rozdzielczej znajdziemy mały przełącznik z trzema diodami. W momencie uruchamiania zimnego silnika urządzenie automatycznie (niezależnie od wybranej uprzednio pozycji) przestawia się zawsze na zasilanie benzynowe. Bezpośrednio po rozruchu możemy wybrać system zasilania. Jeżeli chcemy jechać na gazie, możemy od razu wybrać je, przełączając przycisk. Przy zimnym silniku po krótkiej chwili (około 30 sekund latem, zimą nieco dłużej) nastąpi zmiana zasilania z benzynowego na gazowe. Wybór rodzaju paliwa odbywał się płynnie, bez żadnych szarpnięć. Nie zanotowaliśmy także trudności z porannym uruchamianiem silnika.

      Daewoo Lanos Częstym zarzutem stawianym autom zasilanym LPG jest zapach gazu pojawiający się wewnątrz kabiny. W tym aucie gaz wyczuwalny był jedynie przy długim postoju w korkach. 75-konny silnik 1.4 nie zapewnia wyśmienitych osiągów, jednak pozwala na bezpieczne podróżowanie. Pracuje równo, bez żadnych potknięć i jest stosunkowo cichy. Przy jeździe na gazie dynamika auta tylko nieznacznie odbiegała od jazdy na benzynie. Zaskoczyła nas praca skrzyni, w której lekko i precyzyjnie następował wybór przełożeń.
       Podczas jazd testowych jednostka zużyła średnio 8,2 1/100 km benzyny, zaś podczas jazdy z gazem (pół na pół miasto-trasa) auto spaliło około 10 litrów na 100 km.
       Do braku wspomagania układu kierowniczego można się przyzwyczaić, jednak do kiepskiej precyzji prowadzenia nie. Na szybko pokonywanych zakrętach trzeba było uważać na przechyły nadwozia. Hamulce pomimo braku ABS-u subiektywnie odznaczały się dobrą skutecznością. Gdy kierujemy się przy zakupie ceną, kosztami eksploatacji i warunkami gwarancyjnymi, Lanos 1.4 LPG stanowi kuszącą propozycję. Decydując się na jego kupno, trzeba pogodzić się, że jeździmy autem o przeciętnych osiągach (15 s do 100 km/h) i praktycznie bez żadnego wyposażenia.

Na podstawie artykułu Janusza Borkowskiego (AŚ 44/2000).

Poniżej kilka zdjęć, tapet na pulpit samochodu Daewoo Lanos.

Kobiece spojrzenie...
Copyright © 2006 - Resmoto.com - Prawa zastrzeżone.
Artykuły i publikacje są własnością resmoto.com. Zabrania się na wykorzystywanie w/w materiałów bez zgody Resmoto.com.